Committees

USBP Pool Board

Hugo Anderson

NW Rep.

Glacier Electric

Jason Brothen

NE Rep.

Lower Yellowstone Rural Electric

Mark Grotbo

SW Rep.

Ravalli County Electric

Tye Williams

SE Rep.

Southeast Electric

Tribal Relations Committee

Jonnalea Tatsey-St. Goddard, Chairman,Glacier Electric

Betty Campbell, Central MT Electric Power

Patty Quisno, Big Flat Electric

Derek Sorley, Big Horn County Electric

Jodi Stiehl, Fall River Rural Electric

Terry Crooks, Flathead Electric

Trevor Standing Rock, Hill County Electric

Guy Hanson, Missoula Electric

Gretchen Boardman, NorVal Electric

Scott Westlund, Sheridan Electric

Forest Dunning, Tongue River Electric

DeeDee Isaacs, Tongue River Electric

Chris White, Yellowstone Valley Electric

Superintendents Group

Kyle Kearns

Chair

Ravalli County Electric

Kelly Keysor

Vice Chair

Lower Yellowstone Rural Electric

Al Thorson

Secretary

Flathead Electric

Safety/Loss Control Committee

Chris Hillesland, Chairman, Lower Yellowstone Rural Electric

Roxie Melton, Beartooth Electric

Derek Sorley, Big Horn County Electric

Brent Gamett, Fall River Rural Electric

Cathy Kombol, Fergus Electric

Chad Green, Flathead Electric

Jim Taylor, Glacier Electric

Rick Peterson, Lincoln Electric

Jason Brothen, Lower Yellowstone Rural Electric

Joe Sisk, Marias River Electric

Steve Tilton, McCone Electric

Sean Eskridge, Missoula Electric

Barrie Lewis, Missoula Electric

Nick Dulaney, NorVal Electric

Sam Gundermann, NorVal Electric

Matt Haggerty, Park Electric

Kyle Kearns, Ravalli County Electric

Dennis Schneiter, Ravalli County Electric

Shawn Sansaver, Sheridan Electric

Chris Music, Sun River Electric

Bob Janssen, Tongue River Electric

DeeDee Isaacs, Tongue River Electric

Rollie Miller, Vigilante Electric

John Moos, Vigilante Electric

Penny Seader, Yellowstone Valley Electric

Resolutions Committee

Alan Ruby, Chairman, Flathead Electric

Roy Handley, Vice Chairman, Missoula Electric

Arleen Boyd, Beartooth Electric

Patty Quisno, Big Flat Electric

Doug Hardy, Central MT Electric Power

Clint Washburn, Fall River Rural Electric

Terry Frost, Fergus Electric

Jim Taylor, Glacier Electric

Robert Makelky, Goldenwest Electric

Nick Siebrasse, Hill County Electric

Marianne Roose, Lincoln Electric

Ron Reddig, NorVal Electric

Robert Bailey, Ravalli County Electric

Dave Hayden, Southeast Electric

Bryce Johns, Sun River Electric

Gary Helm, Tongue River Electric

DeeDee Isaacs, Tongue River Electric

Cheyenne Garrison, Vigilante Electric

Brandon Wittman, Yellowstone Valley Electric

Power Supply Committee

Doug Hardy, Chair, Central MT Electric Power

Todd Brickhouse, Basin Electric Power

Bill Pascoe, Beartooth Electric

Alan Van Voast, Big Flat Electric

Derek Sorley, Big Horn County Electric

Jodi Stiehl, Fall River Rural Electric

Brad Arntzen, Fergus Electric

Duane Braaten, Flathead Electric

Darrol Berkram, Glacier Electric

John Sokoloski, Goldenwest Electric

Trevor Standing Rock, Hill County Electric

Allen Thiessen, Lower Yellowstone Rural Electric

Dan Gliko, Marias River Electric

Conrad Moline, McCone Electric

Bill Mertz, Members 1stPower Cooperative

Pete Simonich, Missoula Electric

Matt Haggerty, Park Electric

Mark Grotbo, Ravalli County Electric

Scott Westlund, Sheridan Electric

Bryce Johns, Sun River Electric

Tary Hanson, Tongue River Electric

DeeDee Isaacs, Tongue River Electric

Jeremy Mahowald, Upper Missouri Power

Rollie Miller, Vigilante Electric

Chris White, Yellowstone Valley Electric

Managers’ Group

Carson Sweeney

Chair

Fergus Electric

Tye Williams

Vice Chair

Southeast Electric

Steve Tilton

Secretary/Treasurer

McCone Electric